Pärnu Kontserdibüroo · Pärnu Ooper

 

 

NELJA KAARE POOLE

Laupäev, 30.8.2008 kell 18

Pärnu Raekoda

 

 

Varvara Jerilova, metsosopran
Elo Kalda, kromaatiline kannel

Kai Kallastu, sopran
Ebe Müntel, klaver

Indrek Palu, viiul

Leonora Palu, flööt

Veiko Rea, akordion

Ljudmilla Rõtikova, klaver

Jorma Toots, klaver

 

Andrus Kallastu, kunstiline juht

Helen Erastus, produtsent

 

Koostöös

Eesti Kultuurkapital

 

 

 

 

 

KAVA

 

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonaat klaverile neljale käele F-duur, KV497 (1786)

I Adagio. Allegro di molto  

II Andante 

III Allegro

Klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots

 

Carl Philipp Emanuel Bach: Sonaat sooloflöödile a-moll

I Poco adagio

II Allegro

III Allegro

Leonora Palu, flööt

 

George Gershwin: “À la Strauss” (By Strauss)

Ernesto Lecuona: ”Maria la O”

Kai Kallastu, sopran

Jorma Toots, klaver

 

 

VAHEAEG

 

 

Maurice Ravel: ”Valss” (La Valse), seade klaverile neljale käele (Lucien Garban)

Klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots

 

Margo Kõlar: ”Marta juures“ (filmist „Nimed marmortahvlil“), seade flöödile ja elektriviiulile

Leonora Palu, flööt

Indrek Palu, elektriviiul

 

Indrek Palu: ”Solo“ elektriviiulile

Indrek Palu, elektriviiul

 

”Kirikukellad” (Karjala), loo on mänginud karjala kandlemängija Antero Vornanen

”Eesti maarahva labajalg” (Pärnu-Jaagupi kihelkond), seadnud Elo Kalda

Elo Kalda, kromaatiline kannel

 

Jazz-standardid

Indrek Palu, elektriviiul

Jorma Toots, klaver

 

Tatjana Lvovna Tolstaja (sõnad Afanasi Fet): “Ma sulle midagi ei ütle” (Я тебе ничего не скажу)
N. Lenski (sõnade autor teadmata): “Teid armastan ma siiski” (Но я Вас все-таки люблю)

Varavara Jerilova, metsosopran

Ljudmilla Rõtikova, klaver

 

Raimond Valgre: “Pärnu ballaad”

Veiko Rea, akordion

 

 

 

 

 

 

 

Metsosopran Varvara Jerilova on sündinud aastal 1965 Volgogradis, kust ta kolis Eestisse aastal 1968. Aastatel 1982-1984 õppiks ta laulmist Klaudia Taevi vokaalstuudios ja aastatel 1984-1987 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning jätkas lauluõpinguid 1996-1998 Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi muusikaosakonnas Malle Raidi õpilasena. Aastatel 1996, 1997 ja 2000 osales ta Pärnus Matti Pelo lauljate meistrikursustel. Alates aastast 1998 on ta esinenud erinevates Eesti kontserdipaikades vene romanssidest koosnevate kavadega ning alates juulist 2000 juhendab ta oma vokaalstuudiot, mis kuulub Pärnu Slaavi ühingusse „Jaroslavna“. Lisaks solistitegevusele on ta laulnud vene õigeusu kiriku koorides.

 

Kandlemängija Elo Kalda õppis Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonnas aastatel 1992-1996 kandle erialal ja lõpetas 2001. aastal Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika eriala, põhipillideks erinevad kandled. Praegu õpib ta Sibeliuse Akadeemia rahvamuusika osakonna magistriõppes, peaaineks kandlemäng. Elo on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika eriala õppejõud. Ta on õpetanud nii lastele kui ka täiskasvanutele kandlemängu ja folklooritundmist erinevates Eesti paikades. Osalenud mitmete Eesti pärimusmuusika ansamblite ja projektide, näiteks Wirbel, Väike Seltsike, Armastuse ja Rõõmu Laulud, tegevuses. Tegutseb nii solisti kui ka ansamblistina Eestis, Soomes ja mujal.

 

Sopran Kai Kallastu on vabakutseline laulja ja vokaalpedagoog. Pärnu Ooperi solist, kontseptuaalse muusikateatrikollektiivi Repoo Ensemble liige. Esinenud ooperi- ja suurvormisolisti ning kammerlauljana, tegutsenud festivalide ja kontsertide produtsendina. Lõpetanud Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonna 1997. aastal, lauluõpetajaks Malle Raid ja konsultandiks Urve Tauts. Aastatel 1999-2004 õppis ta Helsingi Ametikõrgkoolis STADIA klassikalise muusika osakonnas laulu ja vokaalpedagoogika erialal, kus tema lauluõpetajateks olid Matti Pelo ja Johanna Bister. 2004-2005 täiendas Kai ennast professor Irina Gavrilovici juhendamisel. Viimastel aastatel on ta teinud intensiivset koostööd abikaasa Andrus Kallastuga.

 

Viiuldaja Indrek Palu on õppinud Pärnu Muusikakoolis, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonnas ja lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna. Indrek töötab dzässviiuli- ja muusika improvisatsiooni õpetajana Pärnu Muusikakoolis.

Tegutseb nii akustilise kui ka elektriviiulimängijana nii solisti kui ka ansamblistina Repoo Ensemble's, jazzduodes koos Kristo Käo ja Marek Taltsiga ning on Liisi Koiksoni ansamblipartneriks. Koos abikaasa, flötist Leonora Paluga olnud omanäoliste kontserdikavade väljatöötajaks ja esitajaks. Tegeleb ka heliloomingu ja arranžeerimisega.

 

Flötist Leonora Palu on õppinud Pärnu Lastemuusikakoolis ja Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonnas. Lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia flöödi erialal, kus tema flöödiõpetajateks olid dotsent Raivo Peäske ja professor Imants Sneibise ning kammermuusika klassi juhendajaks professor Matti Reimann. Aastal 2003 täiendas ta ennast Brüsseli Kuninglikus Konservatooriumis professor Frank Hendrickx’i flöödiklassis. Osalenud nimekate flötistide, nagu Renate Greiss-Armin, Patrick Gallois, Moshe Epstein, Matti Helin ja Maarika Järvi meistrikursustel. Leonora tegutseb ka improvisaatorina. Aastal 2002 võitis ta duos Tauno Aintsiga eripreemia vabaimprovisatsiooni konkursil Leipzigis. Anto Peti juhendatud ansambli ProImpro kooseisus on andnud kontserte Eestis ja Põhjamaades. Leonora Palu tegutseb aktiivselt solisti ja kammermuusikuna,. Koostöös näiteks pianist Jorma Tootsi ja kitarrist Kristo Käoga on ta osalenud konkurssidel ning festivalidel Leedus, Rootsis, Austrias, Saksamaal ja Itaalias. Tema kavadest leiab tihti ka uuemat eesti muusikat. Töötanud Rahvusooperis Estonia orkestrandina ning osaleb ka Tallinna Kammerorkestri ja Pärnu Linnaorkestri töös. Viimase ees on esinenud korduvalt ka solistina. 2007. aasta kevadest on ta kontseptuaalse muusikateatrikollektiivi Repoo Ensemble liige.


Pianist Ebe Müntel omandas magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja klaveriklassis. Esinenud solistina EMTA sümfooniaorkestri ja Tartu Heino Elleri nimelise Muusikakooli sümfooniaorkestri ees. Ebe on Leipzigi Rahvusvahelise Improvisatsioonikonkursi II preemia laureaat. Solisti ja kammermuusikuna on ta esinenud Eestis, Soomes, Rootsis, Tśehhis, Saksamaal ja Itaalias. Käesoleval ajal on Ebe Müntel Tartu Ülikooli instrumentaalmuusika lektor.

 

Akordionist Veiko Rea on pärast Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonna lõpetamist 1996. aastal jätkanud muusikuna aktiivset tegevust. Veiko enamus esinemisi ja ülesastumisi on toimunud solistina sünnipäevadel, tantsuõhtutel ja mujal meeleolumuusikat esitades. Ta on osalenud ka suuremates koosseisudes nagu ansambel "Amorada" koos Liisi Koiksoniga, rahvamuusikaansambel "Cantelo", ladina-ameerika muusika ansambel "El Gringo" koos Andrus Haugase ja Elmar Tringiga. Teinud kaasa Endla teatri muusikalides "Irma La Douce" ja "Suvitajad". Veiko on oodatud Raimond Valgre loomingu esitaja.

 

Pianist Jorma Toots lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Lilian Semperi klaveriklassis ja omandas seejärel magistrikraadi professor Matti Reimanni kammeransambliklassis. Erinevate ansamblipartneritega on ta esinenud paljudel kammermuusikakonkurssidel ja -festivalidel Eestis ja kaugemal. 2004. aastal esindas Jorma koos saksofonist Ivo Lillega eesti muusikuid Balti- ja Põhjamaade parimaid noori interpreete ühendavas kontserdisarjas UpBeat. Lisaks aktiivsele tegevusele kammermuusikuna on Jorma Toots tegev ka džässpianistina. Koos eesti parimate džässmuusikutega on ta salvestanud mitmeid heliplaate koostöös Eesti Raadio ja plaadikompaniiga Universal Music. Käesoleval ajal töötab Jorma Toots õpetajana Tartu Muusikakoolis ja instrumentaalmuusika lektorina Tartu Ülikoolis.

 

Klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots alustas tegevust 2004. aastal, jõudes finaali noorte interpreetide konkursil Con Brio`04. 2005. aastal võttis ansambel osa kõrgetasemelisest klaveriduode jõuproovist Jesenikis, Tšehhimaal, kus osaleti poolfinaalis. Duo on andnud kontserte Eestis ja Saksamaal. Lisaks klaveriduode klassikalisele repertuaarile ja eesti muusikale mängib ansambel ka improvisatsioonilist muusikat, milleks loob tingimused mõlema muusiku suurepärane improviseerimisoskus.

 

Allikas: Vikipeedia