SININE ÖÖ

Kontsertmaal

SUVEAARIA 2008

 

Pärnu Ooperi etenduses SININE ÖÖ uurivad sopran Kai Kallastu, pianist Jorma Toots ja kunstnik Billeneeve inspireerituna Arnold Schönbergi klaverimuusikast ning George Gershwini ja Ernesto Lecuona lauludest muusika ja maali interaktsiooni.

Monumentaalmaalil suuruses 2 korda 6 meetrit on avad, mille kaudu laulja kehastub maalil kujutatud tegelasteks. Maalil on rõõmsaid, kurbi, ärevaid, sulneid, õnnelikke ja õnnetuid inimesi elust enesest pärit stseenides.

 

Kontsertmaali SININE ÖÖ muusika ei ole kokku pandud üheks etenduseks sugugi juhuslikult: etenduse eriilmelisi heliloojaid seob 1930-ndate Ameerika. George Gershwin on kuulus vene juudi päritolu ameerika laululooja ja muusikalihelilooja, kelle tuntuimaks teoseks on ooper “Porgy ja Bess”. Kuubalane Ernesto Lecuona emigreerus Ameerikasse ja oli Hollywoodis hinnatud muusikali ja filmihelilooja. Modernistliku muusika isa, juudi soost austria helilooja Arnold Schönberg emigreerus Ameerikasse Euroopa rahutute aegade jalust II maailmasõja eel. Kõik kolm olid igaüks omal moel suured novaatorid.

 

Jorma Tootsi meelest on kontsertmaal SININE ÖÖ tavatu kontsert, kus publik saab osa lavatagusest elust. Istudes "valel " pool, on nad vahetud osalised lavamaagia tekkimisel või mittetekkimisel. Kontserdi hindajateks peavad sellel kontserdil olema jõud, mis harilikult jäävad kulisside varju. Teispoolsus ja argielu vahetavad kohad.

 

Stseen etendusest Pianist Jorma Toots ja Primadonna Kai Kallastu. Foto Hille Karm

 

Kontsertettekanne R 18.4.2008 kell 19 Pärnu Raekoda

Kallastu festival 2008

 

Esietendus 4.7.2008 kell 22 Pärnu Mudaravila

11, 18, 25.7; 1, 8.8.2008 kell 22 Pärnu Mudaravila

 

 

Kai Kallastu, sopran

Billeneeve, kunstnik

Jorma Toots, klaver

 

 

KAVA

 

Ernesto Lecuona (1895-1963)

Noche azul / Sinine öö

 

George Gershwin (1898-1937)

The man I love / Mees, keda armastan

By Strauss / À la Strauss

 

Ernesto Lecuona (1895-1963)

Andalucía / Andalucía

Canto Karabali / Karabali laul

 

Ernesto Lecuona (1895-1963)

Maria la O / Maria la O

 

George Gershwin (1898-1937)

Summertime / Suveaeg

There's a boat dat's leavin' soon for New York / Seal on laev, mis läheb peagi New Yorki

 

Ernesto Lecuona (1895-1963)

Malagueña / Malagueña

 

George Gershwin (1898-1937)

My man's gone now / Mu mees on lahkunud nüüd

 

 

Sopran Kai Kallastu on vabakutseline laulja ja vokaalpedagoog. Esinenud ooperi- ja suurvormisolisti ning kammerlauljana, tegutsenud ka mitmete festivalide ja kontsertide produtsendina. Lõpetanud Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonna 1997. aastal, lauluõpetajaks Malle Raid ja konsultandiks Urve Tauts. Aastatel 1999-2004 õppis ta Helsingi Ametikõrgkoolis STADIA klassikalise muusika osakonnas laulu ja vokaalpedagoogika erialal, kus tema lauluõpetajateks olid Matti Pelo ja Johanna Bister. 2004-2005 täiendas end maineka Austria vokaalpedagoogi professor Irina Gavrilovici juhendamisel. Viimased aastad on ta teinud intensiivset koostööd oma repetiitori ja abikaasa Andrus Kallastuga. Kai Kallastu repertuaari kuulub mh Ferenc Liszti "Tre sonetti di Petrarca", Richard Straussi "Vier letzte Lieder", Jean Sibeliuse "Luonnotar", Arnold Schönbergi "15 Gedichte aus "Das Buch der hängenden Gärten" von Stefan George" op.15 ja Paul Hindemithi "Marienleben", mida ta on esitanud mitmetel festivalidel Soomes ja Eestis.

 

Pille Neeve (kunstnikunimega Billeneeve) on rahvusvahelise haardega vabakutseline kunstnik, kes tegeleb oma kunstis suuresti autobiograafilise naisekeha käsitlusega, seda nii maalis, kehakunstis kui performances. Õppinud Academia Non Gratas, Imatran Ametikõrgkoolis Soomes ja Eesti Kunstiakadeemias. Pille on esinenud näituste ja performancidega Eestis, Lätis, Leedus, Prantsusmaal, Koreas, Rootsis, Soomes, Saksamaal, Suurbritannias, Ameerika Ühendriikides, Egiptuses, Austraalias jne.

 

Pianist Jorma Toots lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prof. Lilian Semperi klaveriklassis ja omandas seejärel magistrikraadi prof. Matti Reimanni kammeransambliklassis. Erinevate ansamblipartneritega on ta esinenud paljudel kammermuusika konkurssidel ja festivalidel Eestis ja kaugemal. 2004. aastal esindas Jorma koos saksofonist Ivo Lillega eesti muusikuid Balti- ja Põhjamaade parimaid noori interpreete ühendavas kontserdisarjas UpBeat. Lisaks aktiivsele tegevusele kammermuusikuna on Jorma Toots tegev ka jazz-pianistina. Koos eesti parimate jazzmuusikutega on ta salvestanud mitmeid plaate Eesti Raadiole ja plaadikompaniile Universal Music. Käesoleval ajal töötab Jorma Toots õpetajana Tartu Muusikakoolis ja instrumentaalmuusika lektorina Tartu Ülikoolis.