Ajakava

Teated

Ajalugu

Suveaaria

Pärnu Vanalinna õu

Abonement 007

Artistid

Pärnu Ooperistuudio oooo oooo oooo oooo

Toetajad

Kontakt

Reklaampind

 

 

 

> Eesti

> English oooo       

> Suomi

 

Esileht > Projektid > Stabat Mater. Võõras >

 

 

STABAT MATER. VÕÕRAS

P 30.10.2011 kell 14 Pärnu Eliisabeti kirik

L 5.11.2011 kell 15 Tallinna Jaani kirik

Osta pilet Piletimaailmast

 

Osta pilet Piletilevist

  

Kontserdil kõlab itaalia helilooja Giovanni Battista Pergolesi armastatud ja hinnatud galantses stiilis Stabat Mater sopranile, aldile ja keelpilliorkestrile ning Andrus Kallastu kvartett “Võõras” (1989) autori seades keelpilliorkestrile. Kvarteti loomiseks andsid impulsse kirev ja muutusterohke aeg 1980-ndate lõpu Eesti ühiskonnas ning Albert Camus’ samanimeline romaan aastast 1942. Esinevad sopran Kai Kallastu ja metsosopran Iris Oja. Pärnu Ooperi orkestrit juhatab Andrus Kallastu.

 

 

 

KAVA

 

Andrus Kallastu (1967)

Keelpillikvartett “Võõras” (1989) autori seades keelpilliorkestrile (2011)

 

Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736)

Stabat Mater (1736) sopranile, metsosopranile ja keelpilliorkestrile

            1 Stabat Mater

            2 Cujus animam

            3 O quam tristis

            4 Quae moerebat

            5 Quis est homo

            6 Vidit suum

            7 Eja mater

            8 Fac ut ardeat

            9 Sancta Mater

            10 Fac ut portem

            11 Inflammatus

            12 Quando corpus

                        Kai Kallastu, sopran

                        Iris Oja, metsosopran

           

 

Andrus Kallastu on kirjutanud oma keelpillikvarteti “Võõras” kohta: "Kvarteti loomisaeg oli kirev ja täis ootamatuid ühiskondlikke muutusi. Keegi ei osanud ette näha, et Eestis on kätte jõudmas Nõukogude okupatsiooni lõpp. Muutused Eesti riiklikus ja poliitilises elus tõid kaasa ka tohutu seni maha vaikitud 20.sajandi euroopa modernistliku muusika alase informatsiooni tulva. Keelpillikvarteti kirjutamise ajal oli mulle oluline ka üks raamat: Albert Camus’ ”Võõras” (L’etranger, 1942). Romaani lootusetu atmosfäär ning tegevustiku absurdsed käänakud meenutasid minu enda elu sel perioodil ning andsid impulsse ka Kvarteti muusikalistele protsessidele."

 

Itaalia helilooja Giovanni Battista Pergolesi "Stabat Mater" on tänaseni üks tema tuntumaid ja ilmselt kõige enam ette kantud teoseid. Algselt kahele meeshäälele: poiss-sopranile ja meesaldile ning keelpillidele ja continuole kirjutatud galantses stiilis teoses võib leida kaunilt liikuvaid meloodiad, ekspressiivset harmooniat ja rohket ornamentikat. Teos on jaotatud kaheteistkümneks osaks, milles varieeruvad üks kuni viis Stabat Materi stroofi. Teose loomisest mõõdub tänavu 275 aastat.

 

 

Pärnu Ooperi orkester

Dirigent Andrus Kallastu

 

1. viiul

            Leena Laas (kontsertmeister)

            Miina Laanesaar

            Helen Västrik

            Riina Roolaid

            Maaren Randvere       

2. viiul

            Valeria Rjumina

            Egert Leinsaar

            Erik Õunapuu

            Sandra Hiie

Vioola

            Arvo Haasma

            Kristiina Talen

            Liisi Assav

Tšello

            Aare Tammesalu

            Egmont Välja

Kontrabass

            Jüri Lepp

Klavessiin

            Marju Riisikamp

 

 

Pääse hinnaga 10 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

Pääse hinnaga 7 eurot eelmüügis internetis www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee ning Piletimaailma ja Piletilevi müügipunktides üle Eesti.

 

 

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Koostöös Pärnu Eliisabeti ja Tallinna Jaani kogudusega

 

 

 

 

 

Sopran Kai Kallastu on ooperi-, kammermuusika- ja suurvormilaulja. Tema esinemised on rõõmustanud publikut Eestis, Lätis, Saksamaal ja Soomes. Soprani repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning väga suure hääleulatusega lauljana on ta olnud mitmete eesti heliloojate nõudlike ning eksperimentaalsete teoste esmaesitaja. Samas on lauljanna rõhutanud, et traditsioonilise klassikalise koolituse saanud lauljana naudib ta kõige rohkem bel canto repertuaari esitamist. Mitmed Eesti ja välismaa muusikakriitikud on toonud esile soprani mahedat, kuid säravat ja kaunist ning suursugust tämbrit, meisterlikku vokaaltehnikat ja kirglikku interpretatsiooni. Kai Kallastu on laulnud Repoo Ensemble, Reval Ensemble, Pärnu Ooperi orkestri, Pärnu Linnaorkestri ja mitmete projektikollektiivide solistina.

 

Metsosopran Iris Oja on Eesti üks hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud rahvusvahelist tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana. Oma laias repertuaarivalikus on Oja kammermuusika, suurvormide ja ooperiaariate kõrval enim keskendunud kaasaegse muusika interpreteerimisele ning propageerimisele, olles paljude uudisteoste esmaesitaja ja -salvestaja. Ta on esinenud solistina erinevatel lavadel nii Aasias, Austraalias, Ameerikas kui Euroopas koos mitmete nimekate orkestrite, ansamblite ja dirigentidega. Iris Oja töötas aastaid Eesti Filharmoonia Kammerkooris solisti ja rühmalauljana, praegu laulab ta eesti kaasaegse muusika ansamblis Resonabilis. Temalt on ilmunud kolm sooloplaati, samuti saab teda kuulda soleerimas arvukatel EFKK plaatidel.

Viiuldaja Leena Laas on esinenud solistina ja ansamblistina Eestis, Soomes, Rootsis, Venemaal ja Saksamaal ning arvukatel kontsertidel esitanud teiste tuntud heliloojate kõrval palju eesti muusikat. Koostöös pianist Nata-Ly Sakkosega on valminud CD „Poème d’amour”. Ta on olnud mitmete orkestrite ja projektikollektiivide liige: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia orkester, Kremerata Baltica, Tallinna Kammerorkester, Tallinn Sinfonietta, Jyväskylä Linnaorkester (Soome) jpt. 2001-2002 oli Leena Laas üks Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeistritest. 1998.aastast on ta oma sünnilinna Narva Sümfooniaorkestri kontsertmeister ja 2011. aastast Pärnu Ooperi orkestri kontsertmeister.

 

Dirigent ja helilooja Andrus Kallastu on teinud koostööd paljude suurepäraste muusikutega Eestis, Soomes, Saksamaal, Šveitsis, Prantsusmaal ja mujal Euroopas ning tegutsenud erinevate muusikafestivalide ja kollektiivide kunstiline juhina Eestis ja Soomes. Muusikalise kogemuse, stiilitaju ja teadmiste poolest on Andrus Kallastu silmapaistvalt mitmekülgne: interpreedina on ta esitanud teoseid gregoriaanikast kuni ultramoodsate interdistsiplinaarsete kompositsioonideni ning olnud hinnatud barokk- ja klassikalise muusika interpreet. Tema meelisheliloojate hulka kuuluvad nii Machaut, Bach, Mozart ja Richard Strauss kui ka Stravinski, Boulez, Xenakis ja Ferneyhough. Dirigendi ja heliloojana tunneb Kallastu suurt huvi inimhääle ja muusikateatri vastu ning klaverimängijana on ta nõutud ansamblipartner nii lauljatele kui ka instrumentalistidele.

 

Pärnu Ooperi orkester esines esmakordselt 1993. aastal, kui Pärnu Vanalinna Põhikooli saalis kanti kontsertettekandes ette Wolfgang Amadeus Mozarti ooper “Figaro pulm” (dirigent Rolf Gupta). 1994. aastal toimunud sama ooperi lavastust Endla teatris (lavastaja Elmo Nüganen) võib pidada ka esimeseks faktiliseks Pärnu Linnaorkestri esinemiseks. Tänase koosseisu kontsertmeistriks on viiuldaja Leena Laas.

 

O

 

5. jaanuaril 1993 asutatud Pärnu Ooper on eriilmeliste produktsioonidega pakkunud kvaliteetset musitseerimist ja intrigeerivaid teatrilahendusi.
Lisaks ooperiajaloo standardrepertuaarile võib Pärnu Ooperi etenduste hulgas leida müsteeriumilaadseid kiriklikke kompositsioone, nüüdisooperit, perfoomenseid, multimeediumietendusi, dramatiseeritud kontserte ja eksperimentaalset muusikateatrit.
Pärnu Ooperi tuuma moodustab heliloojatest, interpreetidest, kirjanikest, visuaalkunstnikest, näitlejatest ja teistest loovisikutest koosnev rahvusvaheline Repoo Ensemble, mille eesmärgiks on originaalse repoo-ooperi kontseptsiooni realiseerimine.
Pärnu Ooperi kunstiline juht on helilooja ja dirigent Andrus Kallastu.