Ajakava

Teated

Ajalugu

Suveaaria

Pärnu Vanalinna õu

Abonement 007

Artistid

Pärnu Ooperistuudio oooo oooo oooo oooo

Toetajad

Kontakt

Reklaampind

 

 

 

> Eesti

> English oooo       

> Suomi

 

Esileht > Projektid > Stabat Mater >

 

 

STABAT MATER

R 6.4.2012 kell 18 Pärnu Eliisabeti kirik

L 7.4.2012 kell 15 Tallinna Jaani kirik
Kontserdil kõlavad helilooja ja dirigent Andrus Kallastu teosed Stabat Mater flöödile ja elektroonikale “Tunc videns Iudas”, ANIMA MEA elektroonikale ja Stabat Mater soolohäälele. Teoseid esitavad flötist Leonora Palu, sopran Kai Kallastu ning elektroonikal helilooja Andrus Kallastu.

 

 

 

 

 

KAVA

 

Andrus Kallastu (1967)

            Stabat Mater flöödile ja elektroonikale “Tunc videns Iudas” (2005-2007)

            ANIMA MEA elektroonikale (2006)

            Stabat Mater soolohäälele (1999)

 

 

Andrus Kallastu Stabat Mater flöödile ja elektroonikale “Tunc videns Iudas” (2005-2007) ja ning Stabat Mater soolohäälele (1999) kuuluvad Stabat Materi teksti põhjal loodud teoste kimpu, milles leiduvad veel Stabat Mater kõnelauljale (1998), Stabat Mater tšellole (1999), Stabat Mater elektroonikale (2000) ning Stabat Mater viola da gambale (2001). Teoseid võib vaadelda seeriana, mille elemente nii järjestikku kui pealistikku ümber paigutades on võimalik luua uusi kompilatsioone. Kõik teosed põhinevad samal helikõrguste real ning ammutavad oma vormi-idee arvatavasti aastast 1719 pärinevalt Domenico Scarlatti Stabat Materilt kümnele vokaalhäälele ja basso continuole. Stabat Mater flöödile ja elektroonikale kõlas esimest korda Monika Mattieseni esituses Kallastu festivalil aastal 2007. Stabat Mater soolohäälele on kõlanud erinevates ettekannetes ja kooslustes muude teostega päris mitmeid kordi nii Soomes kui Eestis. Seda lauljale mitte kõige lihtsamat teost on esitanud soome metsosopran Susanna Tollet ja eesti sopran Kai Kallastu.

Anima mea on lindilugu, mis sündis ühe traagilise sündmuse ajel reekviemina 2006. aasta sügisel.

 

Andrus Kallastu loomingu võib jagada kahte stiiliperioodi. Suurem osa konservatooriumi päevil (1985–1990) kirjutatud teostest on tolle aja eesti muusikale omases neoklassitsistlikus vaimus ja kannavad modaalse mõtlemise mõjutusi. Murranguline 1990. aasta oluliste sündmustega nii eesti ühiskonnas kui ka isiklikus elus tõi Kallastu loomingusse pöörde. Sel kümnendil tegeles ta intensiivselt Arnold Schönbergi ja tema koolkonna heliloojate muusikaga ning sai tugevaid mõjutusi Helsingis õppides. Esimesed uues vaimus teosed valmisid 1990. aastate lõpupoole. Neid iseloomustab seriaalne tekstuur, väljatehnika, muusikalise heli ning müra piire kompav kõla. Mitmed Kallastu teosed kõnelevad huvist muusika ja erinevate kunstiliikide ühendamise ning performance’i vastu.

Lisainfo www.kallastu.ee

 

 

            Kai Kallastu, sopran

            Leonora Palu, flööt

            Andrus Kallastu, elektroonika

 

 

Pilet 7 eurot, sooduspilet 4 eurot, eelmüügis Piletilevis ja pool tundi enne kontserdi algust kohapeal

 

Pärnu Ooper koostöös Pärnu Eliisabeti ja Tallinna Jaani kogudusega

 

 

 

 

 

Flötist Leonora Palu tegutseb aktiivselt kammermuusikuna. Erinevad kontserdiprojektid on viinud teda konkurssidele ning festivalidele Leetu, Soome, Rootsi, Austriasse, Saksamaale ja Itaaliasse. Aastatel 2001-2008 töötas ta Rahvusooperis Estonia orkestrandina. Hetkel töötab ta Pärnu Linnaorkestris, esinedes pidevalt ka orkestrisolistina. Leonora Palu on sage ansamblipartner Eesti parimatele instrumentalistidele. Flötist on nüüdismuusikat ja eksperimentaalset muusikateatrit viljeleva Repoo Ensemble liige.

 

Sopran Kai Kallastu on esinenud solistina Eestis, Islandil, Lätis, Saksamaal ja Soomes. Tema repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning väga suure hääleulatusega lauljana on ta olnud mitmete eesti heliloojate nõudlike eksperimentaalsete vokaalteoste esmaesitaja. Kai Kallastu on laulnud Repoo Ensemble, Reval Ensemble, Pärnu Ooperi orkestri, Pärnu Linnaorkestri ja mitmete projektikollektiivide solistina. Intensiivne loominguline töö seob teda abikaasa Andrus Kallastuga, kellega koos ta on esitanud kümneid vokaalkavu.

 

Helilooja ja dirigent Andrus Kallastu on teinud koostööd paljude suurepäraste muusikutega Eestis, Soomes, Saksamaal, Šveitsis, Prantsusmaal ja mujal Euroopas ning tegutsenud erinevate muusikafestivalide ja kollektiivide kunstiline juhina Eestis ja Soomes. Muusikalise kogemuse, stiilitaju ja teadmiste poolest on Andrus Kallastu silmapaistvalt mitmekülgne: interpreedina on ta esitanud teoseid gregoriaanikast ultramoodsate interdistsiplinaarsete kompositsioonideni ning olnud hinnatud barokk- ja klassikalise muusika interpreet. Tema meelisheliloojate hulka kuuluvad nii Machaut, Bach, Mozart ja Richard Strauss kui ka Stravinski, Boulez, Xenakis ja Ferneyhough. Nii dirigendi kui ka heliloojana tunneb Kallastu suurt huvi inimhääle ja muusikateatri vastu ning klaverimängijana on ta nõutud ansamblipartner nii lauljatele kui ka instrumentalistidele.

 

O

 

5. jaanuaril 1993 asutatud Pärnu Ooper on eriilmeliste produktsioonidega pakkunud kvaliteetset musitseerimist ja intrigeerivaid teatrilahendusi.
Lisaks ooperiajaloo standardrepertuaarile võib Pärnu Ooperi etenduste hulgas leida müsteeriumilaadseid kiriklikke kompositsioone, nüüdisooperit, perfoomenseid, multimeediumietendusi, dramatiseeritud kontserte ja eksperimentaalset muusikateatrit.
Pärnu Ooperi tuuma moodustab heliloojatest, interpreetidest, kirjanikest, visuaalkunstnikest, näitlejatest ja teistest loovisikutest koosnev rahvusvaheline Repoo Ensemble, mille eesmärgiks on originaalse repoo-ooperi kontseptsiooni realiseerimine.
Pärnu Ooperi kunstiline juht on helilooja ja dirigent Andrus Kallastu.